25 اردیبهشت، روز جهانی خانواده

                                                                
                                         خانواده ی خوب و خوشبخت از بزرگترین نعمت ها است.
در بیست سپتامبر 1993، سازمان ملل، سال 1994 را سال جهانی خانواده و روز 15 مه را روز جهانی خانواده نامید. این برنامه سالیانه در تاکید بر اهمیت بنیان خانواده به عنوان واحد اصلی جامعه و نقش آن موقعیت جهانی هر ملت برگذار میشود. 
این روز فرصت مناسبی برای بررسی مسائل و مشکلات، اطلاع رسانی و مشاوره و صدها مورد اجتماعی دیگر به دست دست اندرکاران میدهد. در بیشتر کشورها، روز جهانی خانواده روزی پر از فعالیتهای جمعی و خانوادگی، روزی برای یادگیری و از همه مهمتر روزی برای یادآوری عشق و احترام به اعضا و محیط خانواده است. 

داشتن یک خانواده شاد و خوشبخت تنها با فراهم کردن نیازهای اولیه زندگی به دست نمی آید. اما نگران نشوید، رسیدن به چنین هدفی بسیار آسان تر از آن است که تصورش را بکنید. نکات زیر برگرفته از کتاب رازهای ساده خانوادهای خوشبخت "Simple Secrets of Happy Families" نوشته دکتر دیوید نیون است 


1- برای زندگی خود محله ی مناسبی انتخاب کنیم.
گذشته از این حقیقت که محل زندگی خود را با توجه به بودجه و امکانات خود انتخاب میکنیم، اما همین انتخاب که گاهی محدود هم هست باید با تفکر صورت گیرد. سوال اصلی این است همسایه های ما چه کسانی هستند؟ آیا در این محل تعداد بچه ها زیاد است؟ آیا فرزندان ما میتوانند به راحتی در خارج خانه رفت و آمد و بازی کنند؟ آیا در این محل مدرسه خوب، کتابخانه و خدمات مشابه وجود دارد؟ به خاطر داشته باشیم کسانی که از محل زندگی خود راضی هستند 25 درصد بیشتر از دیگران از زندگی خانوادگی خود راضی هستند. 

2- با فرزندان خود صحبت کنیم.
اگر با فرزندان خود ارتباط برقرار نکنیم، احتمال اینکه آنها با بدبینی و احساس نا امنی رشد کنند بسیار زیاد خواهد بود. هنگامی که کودکان غمگین و گوشه گیر به نظر می آیند، این وظیفه ما است که گفتگو را آغاز کنیم و به بهترین نحو دلیل ناراحتی او را بپرسیم. فرزندان ما به توجه واقعی ما نیاز دارند و باید آنرا حس کنند. 

3- افکار و خاطرات روزانه ی خود را بنویسیم.
تحقیقات و آمار نشان میدهند والدینی که یک دفتر روزانه دارند، زندگی خانوادگی شادتری دارند. ثبت احساسات و افکارتان در باره جهان اطراف، امیدها و رویاها یا هرچیز دیگری که در ذهن داریم، علاوه بر ثبت خاطرات، یک فضای خصوصی و آرام بخش برایمان مهیا میکند. 

4- کارهای منزل را باهمدیگر انجام دهیم.
شاید تصور میکنم که انجام کارهای منزل به تنهایی ساده تر باشد. اما زمانی که کارها را بین همسران و فرزندان تقسیم شود، هم بستگی و احترام بیشتری به دنبال خواهد داشت. زمانی که کارهای خانه به طور عادلانه تقسیم شود، خوشبختی خانواده را تا 32 درصد افزایش خواهد داد. 

5- با خانواده همسرمان مهربان باشیم.
داشتن رابطه خوب با والدین همسر، نه تنها موجب میشود که همه روزگار بهتری در کنار هم داشته باشند، بلکه شناخت بهتری از شریک زندگیمان به ما خواهد داد. 

6- درباره تاریخ خانواده خود صحبت کنیم.
شنیدن خاطرات و داستانهایی از نسلهای گذشته، موجب استحکام بنای خانواده و قدرت بخشیدن به ریشه های خانوادگی در ذهن کودکان خواهد شد. دانستن اینکه چه کسی هستیم و از کجا آمده ایم همواره جالب و در بسیاری مواقع افتخار آمیز است. 

7- به خود اعتقاد داشته باشیم.
هیچ چیز اسرارآمیزی در رسیدن به مقام یک پدر/مادر خوب وجود ندارد. والدین خوب کسانی هستند که در زندگی فرزندان خود حضور دارند و عشق بی قید و شرط خود را به آنان عرضه میکنند. آنها را درک میکنند و در مشکلات یاریشان میکنند. پس بهترین پدر و مادر ممکن باشیم و از آنچه انجام میدهیم شاد باشیم. 

8- فرزندانتان را نازپرورده نکنیم.
کودکانی که توسط والدین بیش از حد حمایتگر بار می آیند، به سختی می توانند در خارج از محیط خانواده موفق باشند. سپر بلای فرزندان خود نشویم، بلکه مشکلات را برایشان توضیح دهیم. به آنها بیاموزم که مسائل ناگوار همیشه وجود دارند اما ما همیشه سعی خواهیم کرد برای رفع مشکلات آنها را یاری دهیم. 

9- با همسر و فرزندانتان مانند دوستان خود رفتار کنیم.
معمولا ما بیش از حد روی میزان تحمل و حوصله همسر و فرزندان خود حساب میکنیم اما همیشه مراقب حال و هوای دیگران هستیم. با خانواده خود هم همانطور رفتار کنیم که با دوست نزدیک خود رفتار میکنیم. برایشان وقت بگذاریم، به درد دلشان گوش دهیم و گاهی با آنها به گردشهای خصوصی، خرید یا رستوران برویم. 

10- اعصاب خود را کنترل کنیم.
تحقیقات نشان داده است که از هر ده خانواده، اعضای چهار خانواده عادت دارند در زمان بحث، فریاد بکشند. چنین رفتاری نه تنها برای کودکان بسیار مخرب است بلکه هیچ مشکلی را هم حل نمیکند. زمانی که از شدت عصبانیت نمیتوانیم درست فکر کنیم، خود را از بحث بیرون بکشیم. 

11- مراسم و آداب خانوادگی خاصی ترتیب دهیم.
مراسم خانوادگی ما میتواند یک گردهمایی سالیانه باشد یا پیک نیک هفتگی، مهم این است که چنین برنامه هایی در تقویت و هم بستگی خانوادگی تاثیر فراوانی دارند. 

12- وقت شناس باشیم.
شاید این مورد به نظر پیش پا افتاده باشد. اما وقتی در زمانی که تعیین کرده ایم حاضر باشیم، نه تنها حس احترام دیگران را برمی انگیزیم، بلکه به فرزندان و همسر خود نشان میدهیم که چقدر برایشان اهمیت قایل هستیم. 

13- با بزرگترها معاشرت کنیم.
با خواهر و برادر، بزرگترهای فامیل و دوستان نزدیک خود معاشرت کنیم. حضور این افراد میتواند در ایجاد الگوهای مناسب در فرزندانتان بسیار موثر باشد. تحقیقات نشان داده است کودکانی که با دوستان و بزرگسالان دیگر در خانواده معاشرت میکنند، شادتر هستند. 

14- به آنها بگویید که دوستشان داریم.
حتی اگر علاقه ی ما به همسر و فرزندانمان امری واضح باشد، آنها نیازمند شنیدن آن هم هستند، از یادآوری عشق خود به عزیزانمان غافل نشویم.

                                                                                               منبع:سیمرغ(سحرشهاب) 

/ 0 نظر / 5 بازدید